Poradnik

Zakup działki wiąże się z wieloma rozterkami i wątpliwościami?

To nic dziwnego. W końcu decydujesz się na zakup na lata, który być może stanie się miejscem dla Twoich dzieci. Jest to także Twój pierwszy krok w drodze do Twojego wymarzonego domu lub po prostu inwestycja. Rozumiemy, że niezależnie od celu zakupu działki, w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań. Spokojnie, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć. Poniżej znajdziesz najczęściej pojawiające się zapytania od naszych klientów. Sprawdź, może Twoje wątpliwości zostaną rozwiane już teraz.

1. Co to jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)?

To akt prawa miejscowego, który stanowi podstawę planowania przestrzennego gminy. To w nim znajdują się informacje o przeznaczeniu terenów, które interesują potencjalnego inwestora np. typ możliwej zabudowy. W MPZP zawarte są również parametry nowego budownictwa, które może pojawić się na danej działce np. liczba kondygnacji, powierzchnia zabudowy, jej wysokość itp. Na stronach poszczególnych kompleksów, zamieściliśmy podstawowe dane dotyczące wybranej działki.

2. Gdzie mogę sprawdzić księgę wieczystą (KW)?

Księgę wieczystą można sprawdzić na stronie internetowej https://bit.ly/2KB5b9s. Jest to witryna Ministerstwa Sprawiedliwości, na której można się upewnić, czy działki nie posiadają obciążonej hipoteki albo czy nie ma innych ograniczeń prawnych. Jeżeli będą Państwo chcieli sprawdzić stan księgi wieczystej, nie mamy nic przeciwko, aby udostępnić numer KW dla wybranego kompleksu działek. Dla Waszego spokoju zapewniamy, że wszystkie nasze działki mają uregulowane księgi wieczyste oraz stan prawny. Dodatkowo w trakcie zakupu, notariusz sprawdzi stan księgi wieczystej oraz złoży wniosek o wyodrębnienie działki do nowej KW.

3. Czy jest możliwa bezpłatna rezerwacja działki?

Staramy się, aby informacje, które pojawiają się na naszej stronie były rzetelne. Z tego względu nie ma możliwości bezpłatnej rezerwacji działek, gdyż pragniemy zapobiegać niepewnym rezerwacjom i blokowaniu dostępnych terenów dla innych klientów.

4. Jakie są koszty utrzymania działki?

Osoba, która nabywa działkę jest zobowiązana do opłacania podatku od nieruchomości. Opłata wynikająca z posiadania nieruchomości jest pobierana przez samorząd gminny. Obowiązek zapłaty rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie działki.

5. Czy pobierana jest prowizja ze sprzedaży?

Przy zakupie naszych działek nie jest pobierana żadna prowizja. Oferowane działki są własnością naszą albo podmiotów współpracujących z nami. Dzięki temu nabywca nie ponosi dodatkowych kosztów, związanych z pobraniem prowizji.

6. Czy do ceny działki należy doliczyć dodatkowe koszty?

Tak, każda transakcja na rynku nieruchomości zobowiązuje do pokrycia obligatoryjnych kosztów, wynikających z regulacji prawnych. W skład tych opłat wchodzą:

  • - opłaty notarialne, uwarunkowane ceną działki,
  • - opłaty wieczysto-księgowe, wynoszące około 300 zł.

Ze względu na to, że działki należą do naszej firmy, nabywca nie jest zobowiązany do pokrycia kosztów prowizji. Nie obowiązuje go także PCC w wysokości 2% od ceny sprzedaży działek budowlanych, z racji tego, że firma płaci VAT w wysokości 23%.

7. Czy możliwy jest zakup działki przez pełnomocnika?

Jasne. Możesz skorzystać z pełnomocnika, natomiast do zawarcia umowy wymagane jest pełnomocnictwo notarialne, które może zostać sporządzone w dowolnie wybranej kancelarii notarialnej. Ważne, aby w dokumencie znalazły się niezbędne treści, dlatego warto skonsultować je z notariuszem, który zajmuje się przygotowywaniem umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W razie potrzeby nasza firma także służy Wam pomocą.

8. Gdzie mogę podpisać akt notarialny?
  • - w dowolnie wybranej przez Państwa kancelarii notarialnej, znajdującej się w niedalekiej odległości od lokalizacji sprzedawanej działki,
  • - w innej miejscowości, jeżeli sytuacja dotyczy szczególnego przypadku,
  • - akt notarialny możemy również podpisać w kancelarii notarialnej w Poznaniu na preferencyjnych warunkach.
9. Jak umówić się na oglądanie działki?

Jeżeli chcesz zobaczyć nasze działki, skontaktuj się z nami pod numerem 662670008. Wspólnie ustalimy dogodny termin i umówimy się na oglądanie terenu. Zapraszamy!

10. Czy działki są wydzielone w kompleksie?

Tak. Każda z naszych działek została oznakowana słupkami geodezyjnymi w terenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zobaczysz dokładnie, w którym miejscu znajduje się interesująca działka, jaki ma kształt i wielkość w rzeczywistości. Dodatkowo po zakupie nie będziesz musiał ponosić kosztów geodety w celu wyznaczenia granic działki.

11. Gdzie znajdę numer działki?

Jeżeli interesuje Cię konkretna działka i chciałbyś poznać jej numer ewidencyjny, zajrzyj na stronę poszczególnych kompleksów. Ze względu na to, że część działek jest na etapie podziału, podajemy projektowane numery, które w wyjątkowych sytuacjach mogą ulec modyfikacji.

12. Czy jak w przyszłości będę chciał sprzedać działkę, pomożecie mi ze sprzedażą?

Tak, dbamy o naszych klientów na każdym etapie. Jeżeli chcesz sprzedać, działkę zakupioną od nas, pomożemy znaleźć Ci na nią nabywcę.

13. Gdzie znajdę informację o wymiarach działki?

Wymiary działki, jak i inne niezbędne informacje znajdują się wraz z mapą ewidencyjną na stronach poszczególnych działek. Zadbaliśmy o to, aby na każdej oferowanej działce była możliwość umieszczenia budynku. Wzięliśmy pod uwagę warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

14. Co to jest Strefa Okazji?

Jest to miejsce na naszej stronie, gdzie serwujemy Wam dawkę działek w najkorzystniejszych cenach. Warto zaglądać na tę zakładkę, gdyż okazjonalnie pojawiają się na niej kupony i vouchery z aktualnymi promocjami. Jeżeli planujesz zakup kilku działek – monitoruj naszą Strefę Okazji. Pamiętaj, to świetna inwestycja z realną perspektywą przyrostu wartości.